Tarihçe

Ahmet Uğur Turhan Fen ve Teknoloji Lisesi

Okulumuz, 2017 yılında kurulan Trabzon Sıla Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından “Yurt içinde ve yurt dışında ilmin, kültürümüzün, sporun, yardımlaşma geleneğinin yaygınlaşmasını desteklemek, milli ve manevi değerlere bağlı eğitimli sağlıklı bir nesil yetiştirmek gayesi ile Eğitim Kurumları Açmak” ile kurulmuştur. Hiç bir fedakarlıktan kaçınılmayarak modern ve ilkeli bir eğitim kurumu olarak 5 yılda tamamlanan okulumuzu 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarı ülkemizin hizmetine sunmanın sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Okulumuz 6000 metrekare alan üzerinde ferah bina, bahçe ve diğer eklentileri ile 420 öğrenciye hizmet verebilmektedir. Okulumuz 100 kız, 100 erkek öğrenciye hizmet verebilecek otel konforunda yurt imkanına sahiptir. Okulumuzda akıllı sistemlere sahip ferah sınıflar, atölyeler, açık kapalı spor alanları, çok amaçlı salonlar, 500 kişilik yemekhane, 350 kişilik konferans salonu, son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlar sunacak şekilde dizayn edilmiştir.

Okulumuzun misyonu; edindiği bilgi, beceri ve irfan ile ülkesine ve insanlığa ilmi, iktisadi ve idari alanda yön verecek, üretken, sorumluluk sahibi, çalışkan, değerlerine bağlı, yenilikçi, lider bireyler yetiştirmektir.

Eğitim kurumumuz, verdiği akademik, bilimsel ve manevi eğitim ile ülkesine ve insanlığa en iyi hizmeti sunabilen lider bireyler yetiştirmede öncü, çevresinin eğitim ve kültür merkezi bir eğitim kurumu olma gayreti içindedir.

Öncelikli Hedeflerimiz,
● Milli ve manevi değerlerine bağlı bireyler olarak, kadim Anadolu kültürünü çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine taşıyacak nesiller yetiştirmek,
● Modern teknolojik imkanlar ile donanmış bir Fen ve Teknoloji lisesi gereği olan bilimsel, akademik çalışmaları yapmak ve özgün projeler üreterek fark oluşturmak,
● Sınav hazırlık programı ile öğrencinin edindiği güzel davranışlar, insani değerler ile kişiliğine, ülkenin ihtiyaçları ve kişilik özelliklerine uygun bir meslek sahibi olabilmesi için en iyi üniversiteye yerleştirmek.
● En az iki yabancı dili kullanacak seviyede dile edinimi kazandırmak.
● Öğrencilerini Milli şuur ve güçlü bilgi, beceri donanımı ile ülkemizi dünyanın her yerinde iyi temsil eden, haklarını, çıkarlarını savunan bireyler olarak yetiştirmek.
● Öğrencilerini 21. yy becerileri kazandırarak onları geleceğin liderleri olacak donanım ile hayata hazırlamak
● Beceri atölyeleri ile öğrencilerin el becerilerini, düşünme, üretme kabiliyetlerini geliştirerek hem bir ürün ortaya koyarak kendilerine güvenlerini artırmak hem de vakitlerini verimli değerlendirmelerini sağlamak.
● Hazır bulunma, süreç değerlendirmeye bilimsel bir başarı ve gelişim takip programı uygulayarak hedeflenen yükseköğretim programları için hazır hale getirmek.
● Edindiği bilgi ile öğrencilerin ailelerine ve çevrelerine öğrencilik dönemlerinde de katkıda bulunmalarını sağlamak.
● Çevresinin, ilimizin ve tüm bölgenin bir ilim, sosyal, kültür ve spor merkezi olmak,
● Sosyal sorumluluk projeleri ile öğrenci ve ailelerin çevrelerine duyarlı olmalarını sağlamak, toplumda farkındalık oluşmasına katkıda bulunmak.
Kurumumuz toplumun her kesimlerinden idealist, vatanına, milletine ve insanlığa hizmeti amaç edinen zeki öğrencileri kabul etmektedir. Öğrencilerimiz içinden ihtiyaç sahibi olan; yetim, şehit yakını, dar gelirli, başarılı, yetenekli öğrenciler belirlenerek tüm eğitim öğretim ihtiyaçları hayırsever vatandaşlar, kurumların verdiği burslar ile sağlanmaktadır.

Nice yıllar değerlerini güçlendirecek hizmetler yapmak dileği ile…